Operacje usunięcia żółtaków

Żółtaki (kępki żółte) to wypukłe zmiany o bladożółtym zabarwieniu występujące najczęściej na powiekach górnych i dolnych w szczególności w okolicy kącika wewnętrznego oka. Mogą osiągnąć rozmiar nawet do 7 cm, lecz zwykle są dużo mniejsze. Mogą być płaskie lub wypukłe, miękkie lub półtwarde. Charakterystyczny dla żółtaków jest powolny wzrost i zlewanie się ich ze sobą. Obecność wielu kępek określa się jako żółtakowatość (ksantomatozę).

W części przypadków występowanie kępek żółtych jest wynikiem bądź objawem, wrodzonych lub nabytych zaburzeń przemiany tłuszczów. Żółtaki spowodowane są poprzez stan podwyższonego cholesterolu i trójglicerydów we krwi (hiperlipidemię). Często występują przy cukrzycy, chorobach nerek, schorzeniach wątroby lub niedrożności przewodu pokarmowego. Jednak w większości kępki żółte pojawiają się u osób, u których nie ma żadnych zaburzeń lipidowych, a przyczyna pojawienia się ich pozostaje nieznana.

Żółtaki pojawiają się najczęściej u kobiet między 40 a 50 rokiem życia. Nie zaburzają funkcji powiek i na stanowią problemu zdrowotnego, raczej kosmetyczny. Najczęstszy sposób postępowania z kępkami żółtymi polega na ich chirurgicznym usunięciu. Do zabiegu używa się bardzo delikatnych narzędzi chirurgicznych i nici niemal niewidocznych gołym okiem. Niewielkie blizny mogą zostać ukryte w naturalnych fałdach powiek. Szwy usuwane są dość szybko – z reguły 2-5 dni po operacji.


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress