Usuwanie brodawek z okolic powiek

Brodawki to zmiany skórne, które wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego. Można się nimi bardzo łatwo zarazić, ponieważ są szeroko rozpowszechnione w populacji i przenoszą się między innymi na naskórku. U osób, które mają brodawki często dochodzi do przenoszenia ich z jednego miejsca na drugie (autoinkulacja). Na powiekach najczęściej pojawiają się brodawki zwane nitkowatymi. Większość brodawek zanika samoistnie, jeśli jednak w ciągu 2 lat od ich pojawienia się nie znikną można je usunąć za pomocą krioterapii, skalpela lub środków złuszczających. Brodawki nie niosą za sobą zagrożenia onkologicznego lecz mogą stanowić ognisko zakaźne lub rozprzestrzeniać się na wolnych od nich okolicach.

Istnieje kilka sposobów usuwania brodawek. Do najłagodniejszych należy smarowanie ich specjalnymi, przeznaczonymi do tego preparatami. Metoda ta nie zawsze jednak skutkuje.

Kolejnym sposobem jest krioterapia. To zabieg polegający na zamrażaniu zmian skórnych przy użyciu ciekłego azotu. W efekcie tego zabiegu brodawka ulega zniszczeniu poprzez działanie skrajnie niskiej temperatury. Konieczne jest kilka wizyt, aby doprowadzić do całkowitego usunięcia brodawki.

Łyżeczkowanie to następny sposób pozbycia się brodawek. Cechuje się wyłuskaniem zmiany chorobowej ze skóry i dokładnym oczyszczeniem tego miejsca. Jeśli zmiana jest duża, czasami konieczne bywa założenie szwu, który po tygodniu zostaje zdjęty.

Brodawki usuwa się także przy pomocy lasera bądź radioskalpela. Takie leczenie przebiega szybko i nie wymaga zakładania szwów. Z obszarów poddanych zabiegowi nie sączy się krew ani osocze. W miejscu poddanym zabiegowi na początku widoczny jest niewielki strupek, który po jakimś czasie samoistnie odpada.Najczęściej blizna jest prawie niewidoczna.


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress